Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

AŞKSEVDASÜVEYDA ANADİLDE AŞK DEFTERİ

AŞKSEVDASÜVEYDA ANADİLDE AŞK DEFTERİ

Edebiyatımıza "hayat" taşımaya inat eden tarihçi yazar İsmail Keskin, Hediye- Evdoksia romanından sonra, bizlere şimdi de 'Aşk Sevda Süveyda - Anadilde Aşk Defteri'ni hediye ediyor. Yasaklanarak susturulmuş Anadolu dillerini ilk kez bir arada, aşkla ve âşıkça seni seviyorum diye haykırtmak, barış ve sevgiyle içlerimizi iyileştirip, şiddeti, kini ve nefreti dindirmek için.


Bu defterkitap size, sevgilinizin öz dilince, mahallesinde, evinde konuşulan; kalbinin ısındığı o ilk dilince "Seni Seviyorum" demeyi öğretiyor. Anadolu'nun tüm dillerinde "Seni Seviyorum"u ve sevgi sözlerini ilk kez bir arada söylüyor.

"Aşk Sevda Süveyda - Anadilde Aşk Defteri" aynı zamanda öncü bir çalışma. Türkiye'de konuşulan dil ve lehçeleri bu boyutta derleyen ilk konuşma kılavuzu çalışması. İki yüz küsur sayfada, bugün Anadolu'da anadil olarak konuşulan seksene yakın dil ve lehçeden derlenmiş yüzlerce sevda sözü, hemşeri forumlarından kahve köşelerine, evlerden misafirhanelere çetin bir araştırma süreci sonucu ortaya çıkabilmiş.
O yüzden "Bu topraklarda çatlağını arayan tüm bereketli yağmur tanelerine, güzel insanlara ithaf"la başlayan defterkitap, sevmeyi bilen tüm kalplere şöyle haykırıyor ilk sayfasında:

Yaşasın aşk, yaşasın sevgilime giden bütün sevgi sözleri! Türkçe, Rumca, Lazca, Kürtçe, Ermenice, Arnavutça, Pomakça, Çingenece, Makedonca, Boşnakça, Zazaca, Çerkezce, Tatarca, Lakça, Lezgice, Arapça, Abhazca, Teberce, Tabasaranca, Hemşince, Özbekçe, Farsça, Bulgarca... Anadolu'da konuşanı kalmış ve hatta kalmamış yetmiş üç dil ve lehçenin, elin uzandığı tüm şivelerinde ayrı ayrı... Kuralına, standardına, imla kılavuzuna göre değil, bir tek okunuşuna göre.

Kalp kural tanımaz. Kalp kendi toprağını bilir, bu toprakların dilini tanır ve ısınır. Bin yol varsa da kalbe giden, en yakını elbet evinin yakınından geçer. O yüzden de kalp en çok mahallesi'nin dilinden duyduğu sevgi sözüne inanır.

Yazar: İsmail Keskin
Yayınevi: Hayykitap
Türü: Derleme
Sayfa sayısı: 244 sayfa
Fiyatı: 16 TL

BİLGİLİ ÇOCUK & SÜPER ANNE BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.