Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

AÇIK HAVA MÜZESİ: MİNİATÜRK

AÇIK HAVA MÜZESİ: MİNİATÜRK

Ünlü sanat eserlerinin birebir yapılmış maketleri arasında bir keşif turu istiyorsanız, Miniatürk gidebileceğiniz tek adres! Sergilenen eserlerde, Anadolu ve çevresinde hüküm sürmüş, izler bırakmış her medeniyetin yer almasına özen gösterilen Miniatürk ile Antik Çağ'dan Bizans'a, Selçuklu'dan Osmanlı'ya, 3000 yıllık yaşanmışlığın izleri Haliç kıyısına taşınmış.


Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserlerin 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı Miniatürk'te, 45 eser İstanbul'dan, 45 eser Anadolu'dan 15 eser ise bugün Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı coğrafyasından olmak üzere, ilk etapta 105 sabit eser sergileniyor.

Ayasofya'dan Selimiye'ye, Rumeli Hisarı'ndan Galata Kulesi'ne, Safranbolu Evleri'nden Sümeli (Sümela) Manastırı'na, Kubbet-üs Sahra'dan Nemrut Dağı Kalıntıları'na dek pek çok kültür ve medeniyetin izlerinin bir araya geldiği parkta, bugün artık yerlerinde olmayan Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Ecyad Kalesi gibi eserler de yeniden canlandırılıyor.


Miniatürk'te, bir açık hava müzesi atmosferinde sergilenen maketlerin yanı sıra, ziyaretçilerin hoşça vakit geçirmesini sağlamak amacıyla farklı mekanlar da tasarlanmış. 400 kişilik oturma kapasitesiyle amfitiyatro, Miniatürk'ü hatırlatacak hediyelik eşyaların satışa sunulduğu alışveriş merkezi, küçük ziyaretçilerimizin ilgisini çekecek oyun alanı, satranç ve labirent bunlardan bazıları...

Miniatürk’te bulunan Zafer Müzesi'nde Milli Mücadele'yi sadece cepheden, yani ölmekte olan askerlerin arasından seyretmiyorsunuz; cephe gerisinde süre giden günlük hayatı da ses ve ışık efektleri arasında canlanan maketlerle izleyebiliyorsunuz. Cumhuriyet'imizin yakın tarihinin panaromik bir gerçeklikle yansıtıldığı Zafer Müzesi'nde aynı zamanda Anadolu köy hayatı ve Atatürk fotoğrafları sergisini de gezmek mümkün. Sergiye, Atatürk'ün tarihe ve geleceğe yön veren sözleri de eşlik ediyor.

Haliç manzaralı Miniatürk Restoran'da geleneksel Türk mutfağından tatların yanı sıra her zevke hitap edecek yemekler bulabilirsiniz.
 
Adres: İmrahor Caddesi Borsa Durağı Mevkii Sütlüce 34445  Beyoğlu / İstanbul
Telefon: (0212) 222 28 82 PBX 
www.miniaturk.com.tr

 

BİLGİLİ ÇOCUK & SÜPER ANNE BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.