Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

ÇOCUĞUN YAŞINA GÖRE KİTAP SEÇİMİ…

ÇOCUĞUN YAŞINA GÖRE KİTAP SEÇİMİ…

Okuma alışkanlığının sonradan kazandırılamayacağı, ne yapılacaksa ağaç yaşken yapılacağı ortada. Peki piyasada pek çok kitap varken çocuklarımız için hangi kitapları seçmeliyiz? Klinilk’ten Pedagog ve Klinik Psikolog İnci Vural Kayaalp bu soruyu sizler için yanıtlıyor.


Kitap okumak çocuğa hayatı tanımada ve anlamada önemli bir işlev sağlar. Bazı masallar ve karakterler vardır ki anne-baba ve çocuk arasında bir bağ kurabilir. Bunun için Küçük Prens, Peter Pan gibi karakterleri örnek olarak verebiliriz. Bu kitapları 20 sene sonra da kütüphanenizden çıkarıp çocuğunuza okuyabilirsiniz. Bu kitaplar ve karakterler insanlığın ortak bilinçaltını oluşturan değerlerdir, çocukların bunlarla tanışması evrensel kültürle tanışması için çok önemlidir. Ancak bunları tanıyarak popüler kültürün sunduğu geçici  modalara karşı koyacak gücü bulabilirler. Çocuklar bir takım kahramanlarla özdeşleşmek ihtiyacını duyarlar ve eğer onlara iyi örnekler verilmezse bu yeri doldurmak için güncel kahramanlara kayarlar.

KİTAP OKUMAK NİÇİN ÖNEMLİDİR?
- Çocuğun zihinsel gelişimine yardımcı olur: Kitap ve hikayeler çocuğun imaj oluşturmasına ve sembollerle düşünme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur. Karakterler ve olaylar onun düşünmesini ve soyutlama yapmasını sağlar. Bu beceriler zihinsel gelişim için çok önemlidir.

- Kendi yaşantılarını yeniden canlandırılmasını sağlar: Hikayeler çocukların baş edemedikleri durumları yeniden canlandırarak gerçek yaşamda çözüm bulamadıkları olayların üstesinden gelebildiklerini görmelerini sağlar. Bu yaşantılar daha sonra içselleştirilerek çocukların kişiliğinde güçlü noktalar olarak kendine yer bulur.

- Çocuğun farklı düşüncelerle tanışmasını sağlar: Çocuk böylece kendi düşüncelerini oluşturur ve yaşı ilerlediği zaman kendi kabul etmediği düşüncelere karşı koyabilir.

KLİNİLK KİTAPLIĞI
Biz Klinilk Kitaplığı’nı oluştururken yukarıda bahsettiğimiz değerlerden hareket ederek, muayene olmayı bekleyen çocukların bile TV seyrederek ya da gameboy oynayarak değil kitap okuyarak veya okunarak sakinleşebileceklerini göstermek istedik.

Kitapları dizerken, onların yaşlarına göre ulaşabilecekleri rafları hesaplayarak yerleştirdik ve en üst kata da anne babaların okuyabilecekleri kitapları yerleştirdik.

Türkiye’de çok canlı bir çocuk kitapları yayını olduğunu, ancak kitapevlerinin raflarında bu incecik kitapların gözden kaybolduğunu düşünüp geniş alanlarda sergilemek istedik.
Ve gözünüzden kaçıp gidebilecek ama okunmasından çok şey elde edilebilecek bazı kitapları düzenli olarak her ay size tanıtarak dikkatinizi çekmek istedik.

Bu kitapları belli aralıklarla Okyanus Yayınevi’nden gelen kişiler tarafından güncelleyip yeniden gözden geçirmeyi hedefledik.

3-6 YAŞ İÇİN: PRENSES DİZİSİ-TONY ROSS
İnatçı, yaramaz ve sevimli küçük prenses çevresindeki aşçı, hizmetçi, amiral ve general karakterleri ile çevrili bir dünyada yaşamaktadır. Tony Ross çatışma yaratan gündelik rutinlere çocukların nasıl baktığını bu zeki ve esprili kızın gözünden eğlenceli bir dille anlatarak kriz yaratabilecek bu anlara espri katmakta ve olayların üstesinden gelinebildiğini göstermektedir.

6-8 YAŞ İÇİN: RENGİNİ ARAYAN TOP-AYTÜL AKAL VE VELİ’NİN KURABİYESİ-AYLA ÇINAROĞLU
Bu iki öncü Türk yazarının kitapları, verdikçe çoğalmanın hikayesini ve paylaşmanın güzelliğini hiç de didaktik olmadan öğretebileceğimizi gösteren iki güzel örnek olarak muhakkak okunmalıdır. Ayla Çınaroğlu bu kitabıyla 2006 IBBY ödülünü kazanmıştır. 

8-10 YAŞ İÇİN: ISLIK ÇALABİLİR MİSİN JOHANNA? -ULF STARK
Yaşlılığın o çok özel anlamını ve kıymetini çocuklara aktarmak için okunabilecek çok güzel bir kitap. İsveç’in en prestijli ödülü olan August ödülünün yanı sıra, bir çok uluslararası ödüle de layık görüldü, kısa bir kitap olmasına rağmen filme çekilerek bir ilke de imza attı. Siz de çocuğunuzla birlikte okuyabilir ve ağlamak isteyebilirsiniz, ama sonunda sıcak ve olumlu duygularla elinizden  bırakacaksınız.

11 YAŞ ÜSTÜ: ÇITIR ÇITIR FELSEFE DİZİSİ
Yaşamı, dünyanın işleyişini anlamaya çalışan çocuklara yardımcı olacak temel sorularla kurgulanmış kitaplardan oluşan dizi bilginin değerini, kavramlar, sorunlar üzerine kafa yormanın önemini ve yöntemini ortaya koyuyor.

 

BİLGİLİ ÇOCUK & SÜPER ANNE BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.