Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

DOĞUM YAŞI ÖNEMLİ Mİ?

DOĞUM YAŞI ÖNEMLİ Mİ?

Çalışmalara göre, 35-39 yaş arasındaki kadınların üçte biri, 40 yaş üzeri kadınların ise yüzde 50’si hamile kalmayla ilgili sorunlar yaşıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Perinatog Doç. Dr. İbrahim Bildirici, ilerleyen yaşla doğum arasındaki ilişki hakkında bilgi verdi.


35 yaş üzeri bir kadın 3 ay deneyip hamile kalamadıysa bir uzmana başvurmalı. Çalışmalara göre, 35-39 yaş arasındaki kadınların üçte biri, 40 yaş üzeri kadınlarınsa yüzde 50’si hamile  kalmayla ilgili sorunlar yaşıyor. Ayrıca bazı hastalıklar da bu yaş grubunda daha sık görülüyor. Şöyle ki:

35 YAŞ SONRASI SIK GÖRÜLEN HASTALIKLAR
Endometriozis: Halk arasında çikolata kistleri diye bilinen, yumurtalıkları, tüpleri, karın iç yüzeylerini tutabilen kitlelere deniyor.

Tüplerde tıkanıklık: Geçmişteki enfeksiyonlardan kaynaklanıyor.
Miyomlar: Rahimdeki iyi huylu, düz kas tümörleri olarak biliniyor.

DOWN SENDROMLU BEBEK DOĞURMA İHTİMALİ
Anne yaşı arttıkça kromozom bozuklukları olan bir bebek doğurma ihtimali yükseliyor. Bir kadının Down Sendromlu bebek doğurma ihtimali:
25 yaşında: 1.250’de 1
30 yaşında: 1000’de 1
35 yaşında:  400’de 1
40 yaşında: 100’de 1
45 yaşında: 30’da 1
49 yaşında: 10’da 1

Sezaryen ihtimali de yaşla artıyor: 40 yaş ve üzeri kadınlar, genç kadınlara oranla 2 kat daha fazla sezaryenle doğum yapıyor.

35 YAŞ ÜZERİ BUNLARA DİKKAT!
Hamilelik şekeri (Gestasyonel diyabet): Hamilelik sırasında ilk kez tanı konulan diyabet çoğunlukla şeker yüklemesi testleriyle fark ediliyor. 35 yaş üzeri kadınlarda riskin iki kat arttığı kabul ediliyor. Riskler arasında iri bebek doğurma ihtimali, doğum yaralanmaları, bebekte solunum sıkıntısı, şeker düşmesi ve sarılık var. Aynı şekilde tansiyon da ilk kez hamilelikte yükselebiliyor.

Plasenta sorunları: Plasenta previa denilen plasentanın aşağıya, rahim ağzı üzerine yerleştiği durum, genç hamilelere göre 30’lu yaşların sonunda 2, 40’lı yaşlardaysa 3 kat daha fazla görülebiliyor. Bu durum, ciddi kanamalara ve sezaryenle doğuma yol açabiliyor. 
Prematüre doğum: 40 yaş ve üzeri anne adaylarının 20-30’lu yaşlardaki hemcinslerine göre daha fazla erken doğum yaptığı biliniyor.

Ölü doğum: Bazı çalışmalar, 40 yaş üzeri kadınların 20’li yaşlardaki kadınlara göre, ölü doğum yapma risklerinin 2-3 kat fazla olduğunu gösteriyor.

HAMİLELİK ŞANSINIZI ARTTIRMAK İÇİN ÖNERİLER
* Hamilelik öncesi danışmanlık alın.
* Erken ve düzenli takip yaptırın.
* Hamileliğe ideal kiloda başlayın.
* Sigara ve alkol tüketmeyin.
* Doktor önermedikçe bitkisel ürünler dahil herhangi bir ilaç almayın.
* Sağlıklı ve dengeli beslenin.
* İyi pişmemiş yiyeceklerden ve çiğ etten uzak durun.

* Kızamıkçık, suçiçeği testleri yaptırın. Bağışıklık yoksa aşılanıp 1 ay sonra hamile kalın.

Tüm bu risklere rağmen 35 yaşından sonra sağlıklı bir bebek sahibi olmak da pekala mümkün. Hedef, her anne adayına kendisine özel takip ve tedavi planı çizmek. İleri yaş hamileliğinde özellikle ilk 2,5 ayda kayıp ihtimali çok yüksek. Bu kayıpların yüzde 60-70’inde fetal (ölümcül) patoloji olabildiği düşünüldüğünde belki de bu erken kayıplar bir yönüyle faydalı denilebilir.

Washington Üniversitesi Perinataloji Ünitesi’nde 70 binin üzerindeki hamile kayıtları incelendiğinde ileri yaş hamileliklerinde kromozomal bozukluklar hariç tutulduğunda fetüste anormallik riskinin artmadığı görülüyor. Bu önemli, çünkü 40 yaş üzeri kadınların tekrar hamile kaldıklarında bebekte bir sorun olmasından çekindiklerini biliyoruz. Bazılarıysa bu durumdan utanıyor. Oysa tam tersi, bu gurur duyulacak bir durum ve bir gençlik işareti.

 

DÜŞÜK İHTİMALİ
20’li yaşlar: Yüzde 10-15
35-39 yaş arası: Yüzde 20
40-44 yaş arası: Yüzde 35
45 ve üzeri: Yüzde 50


DOĞUM BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.