Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:
Hülya Yıldırım

Sadece 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'n değil... HER GÜNÜN KUTLU OLSUN KADIN!..


Öyleyse, sor kendine; “Eğer istediğin her şeyi gerçekleştirebileceğini bilseydin; bu senin için bir hayal değil, apaçık bir gerçek olsaydı; sınırlandırılmamış olsaydın, nasıl bir hayat isterdin kendine?” Bu soruya, “şimdi yaşadığım hayatı isterdim” diye cevap veriyorsan, kendini gerçekleştirme yolculuğunda başarıyla ilerliyorsun demektir. Yok veremiyorsan, yaşadığın hayattan memnun değilsin demektir. Ve değişimin zamanı gelmiş demektir!

Kadınlar Günü için çalışma yaparken, elime İstanbul Kültür Üniversitesi’nce yapılan, “Kadın Denince“ adlı araştırma geçti. Araştırma kadınların ve erkeklerin kadına bakışını saptamak amacıyla yapılmış; araştırma sonucunda kadınların değişime daha çok taraftar olduğu ve evin reisinin kadın ve erkek olması gerektiği  saptanmış…

Araştırma sonuçlarına göre; kadın denince ilk akla gelen sözcükler pozitif içerikli…
Kadın denince ilk akla gelen sözcük anne… Anne her şey, en değerli kadın anne, kadın ve erkeklerin en değer verdiği kadın anneler…
 
MADDİYAT, ŞİDDET, TACİZ…
Her şeyden önce kadının ve erkeğin annesidir kadın: (yüzde 13,8),

Güzelliğin simgesidir kadın (yüzde 10,7).

Sevgidir kadın (yüzde 7,5).

Kadınların yaşadıkları en büyük sorun ise, “maddiyat, şiddet ve taciz” şeklinde ortaya konmuş…

Kadın hakları deyince ilk akla gelenler ise, eşitlik, özgürlük, haksızlık ve dayak…

Eş olarak kadın denince akla gelen; sevgi, sadakat ve güzellik…

Anne olarak kadın denince akla gelenler, sevgi, fedakarlık, şefkat…

Anneden beklenen ilk şey sevgi ve araştırmaya göre erkekler anaları gibi kadın istiyorlar. Eşlerde sadakat ayırıcı özellik…

Kadını simgeleyen en önemli özelliği ise güzelliği ve fiziği… Bu özelliklerin ardından ise, annelik duygusu ve asaleti geliyor.

ARAŞTIRMAYA GÖRE KADIN DENİNCE AKLA GELENLER:
Kadın denince ilk akla  gelen sözcükler pozitif anlam içeriyor. Kadınlar günü kutlamalarının gereksiz olduğu düşünülüyor. Kadın ve erkeklerin en değer verdiği kadın anneler. Kadınların yaşadıkları en büyük sorun “maddiyat, şiddet ve taciz“.

Türk kadını denince akla gelen en önemli kadın Türkan Şoray. Kadınlar Günü hatırlanmak için kutlanıyor. Kadınların en başarılı oldukları alan ev kadınlığı. Kadınların en başarısız oldukları alan trafik-araba kullanmak. Televizyon ve kadın denince akla ilk önce diziler geliyor. Kadın hakları denince akla önce eşitlik geliyor. Eş olarak kadını simgeleyen; sevgi, sadakat ve güzellik. Anne olarak kadını simgeleyen en önemli özellik sevgi. Kadını simgeleyen en önemli özellik güzellik. Yeniden dünyaya gelseydiniz hangi cinsiyeti tercih ederdiniz, sorusuna verilen yanıtlar değerlendirildiğinde, kadın olmak isteyenlerin yüzde 89,6 sı yine kadınlar, kadın olmak isteyen erkeklerin oranı ise yüzde 10,4. Evin reisi hem kadın hem de erkek olmalı diyenlerin oranı ise, hemen hemen aynı kadınların yüzde 49,5’i erkeklerin yüzde 50,5’i.

“Değişime kim daha çok taraftardır?” sorusuna verilen yanıtlar değerlendirildiğinde ise yüzde 73,6 kadınlar diyor. Bu soruya kadınlar yanıtını verenlerin yüzde 47,4’ünü kadınlar oluştururken yüzde 52,6’sını erkekler oluşturuyor. Erkekler kadınların değişime daha çok taraftar olduklarını düşünüyor.


DİĞER YAZILAR
- HER ÇOCUK YALANSIZ BÜYÜMEYİ HAK EDER!
- ANNE DUYGUDUR!..
- HAYIR DEMEYİ BİLİYOR MUSUNUZ?
- KEK YAPAR GİBİ ÇOCUK YAPAMAZSIN!
- MAHREMİYETE SAYGI!
- ÇOCUKLAR ÖLMESİN!
- ÇOCUĞUNUZDAN VAZGEÇMEYİN!
- ANNE BABAYI PAYLAŞMAK!
- SÜT DİŞİ, DEYİP GEÇMEYİN!
- Sadece 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'n değil... HER GÜNÜN KUTLU OLSUN KADIN!..
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.