Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:
Hülya Yıldırım

TEBRİKLER, KAZANDINIZ!


Tebrikler, kazandınız!

Bebek Yemekleri Yarışması’nda ben de jüri üyesiydim. Doğrusu yarışmaya katılan 368 anneyi, finale kalan ilk 15 anneyi ve sonunda 5 ayrı kategoride birinci seçilen anneleri tebrik ederim. Önce, 0-3 yaş arası bebek annesi oldukları için, çünkü kızım Duru’nun o dönemini hatırladıkça hala nefes nefese kalıyorum. Bana göre çocuğun en emek yüklü, en dikkat isteyen, en meşakkatli dönemi 0-3 yaş. Düşünsenize her şeyi sıfırdan siz öğretiyorsunuz. Hele 6. aydan sonra ek gıdalara geçme dönemi yok mu, ben şahsen çok zorlanmıştım, yavruya ne versem 2 metre öteye püskürtüyordu. Her gün yeterli ve dengeli beslenmesi için bebeğime özel yaptığım yemekleri genellikle çöpe dökerdim. Önce tarifi kafanızda oturtursunuz, sonra taze malzeme tedarik edersiniz, pişirmek için sağlıklı yöntemler bulursunuz, binbir sunum atraksiyonuyla önüne getirsiniz ve prens-prensesiniz tadar... Jüri de neymiş?.. www.anneoluncaanladim.com‘un yazarlarından Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli ve biz 3 gazeteci annenin yer aldığı jüri, yaptığınız yemeği diyelim ki çok beğendi; bebeğinin beğenip o yemeği yemesi kadar bir anneyi mutlu edebilir mi? Edemez! Zaten yarışmanın birincisi anneler daha sonra yemekleri bebeklerine de tattırdılar ve bebekler de annelerini mutlu etmekte gecikmedi. Vallahi kıskandım! Sonra, Türkiye’nin dört bir yanından bu yarışma için İstanbul’a bebekleriyle gelen anneleri kocaları da yalnız bırakmamıştı. Anneler yarışmada ter dökerken, babalar da bir yandan yarışmayı bir yandan bebekleri takip etmekten bitap düştü. Eee, hep söylüyorum, babalar değişiyor, eşlerinin her geçen gün daha çok yanında yer alıyor diye. Bir tebrik de babalara...

YARIŞMADAKİ FAVORİ TARİFİM:
PUD-ERİK-İNG (Füsun Coşkun-İstanbul):
Malzemeler: 7 yemek kaşığı Milupa 7 Tahıllı, 150 ml. Aptamil, 1 küp Frutapura elma-erik, 2 yumurta (sarısı ve beyazı ayrılmış), 1 tatlı kaşığı zeytinyağı.
Tarif: 2 yumurta sarısı, 4 yemek kaşığı Milupa 7 Tahıllı, 1 küp Frutapura elma-erik, 150 ml, Aptamil, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı çırpılır. Ayrı temiz yerde çırpılan 2 yumurta beyazı eklenir. Karışım ısıya dayanıklı kalıba konur. İçi kalıbın yarısına kadar sıcak su dolu ince metal kabın içine oturtulur. 160 derecede üzeri kızarana kadar pişirilir. Üzeri süngerimsi, altı kremamsı bir tatlı olur.

ANNEYİ KAYIRAN KÖŞE

BEBEK YEMEKLERİ YARIŞMASI SONUÇLANDI
 “Gelecek için beslenmek” programıyla sağlıklı nesiller için çalışan Milupa’nın düzenlediği Bebek Yemekleri Yarışması sonuçlandı. Bebekleri için en doğru, sağlıklı ve lezzetli yemekleri yapan 15 anne finale kaldı. The Marmara İstanbul’da gerçekleşen finalde annelerin “Gelecek için beslenmek” standartlarına uygun, zengin içerikli Milupa ürünleriyle lezzetlenen bebek yemekleri; tat, koku, kıvam ve yaratıcılık kriterlerine göre uzmanlardan oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Kahvaltılar, meyveli karışımlar, çorbalar, muhallebiler ve gece lezzetleri kategorilerinin birincileri, aileleriyle Club Med Palmiye Kemer’de 1 hafta tatil kazanırken, tüm finalistlere Milupa Bebek Yemekleri Seti hediye edildi.

“Bebeğimi nasıl beslemeliyim?”

Eğer 0-3 yaş arasında bir bebeğiniz varsa, her konuya olduğu gibi bebeğinizin beslenmesine de özel ilgi şart. Nasıl mı?

BEBEĞİN YEMEĞİ NASIL OLMALI?
Bebek beslenmesinde 0-3 yaş arası kritik bir dönemdir. Bu dönemde annelerin -her konuda olduğu gibi beslenme konusunda da- bebekleri için mümkün olan en iyi başlangıcı yapması gerekir. Sağlıklı beslenmenin temelleri bu yaş aralığında atılır ve bu dönemdeki beslenme alışkanlıkları bebeğin ileri yaşlardaki sağlığını etkiler. Bebeğinizin sağlıklı beslenmesine destek olmak üzere, ona yemek hazırlarken dikkat etmeniz gereken noktaları şöyle sıralayabiliriz:

• Bebeğinizin yemeklerine tuz ve şeker ilave etmeyin.

• Yetişkinler için hazırlanmış, katkı maddesi içeren ürünler kullanmayın. (Şanti, çikolata, hazır kek vb.)

• Sıvı yağı tercih edin (Mısır özü veya zeytinyağı). ;

• Bir yaşından önce inek sütü kullanılmayın. Süt kullanılması gereken yerlerde -WHO (Dünya Sağlık Örgütü) özellikle 1 yaşına kadar inek sütü önermediği için- bebeklerin ayına uygun, devam sütlerini tercih edin.

• Bebeğinizin yemeğini hazırlarken mutlaka sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerektiğini göz önünde bulundurun.

• Bisküvi gibi şeker içeren gıdalar kullanmayın. Ayrıca nişasta, pirinç unu gibi gıdalar da besin içeriği açısından yetersizdir, bu ürünlerin yerine tahıllara ağırlık verin.

HANGİ AYDA HANGİ BESİNİ YİYEBİLİR?
* Bebeğinize 7. aydan sonra et ve yumurta sarısı verebilirsiniz.
* 8. aydan itibaren taze balık ve bakliyatlar verebilirsiniz.
* 1 yaş sonrası yumurta beyazı kullanabilirsiniz. 
* Bebek yemeklerinde patlıcan, çilek gibi alerjen gıdalar kullanmayın.
* 1 yaş öncesi tariflerde bal ve kepek ekmeği kullanmayın.
* Kek, kurabiye gibi tarifleri bebek tahılları ile hazırlayabilirsiniz.
* Turunçgiller, muz ve kivi 6. aydan sonraki tariflerde yer alabilir.
* Prebiyotik lif kaynağı olan enginar, omega 3 kaynağı olan ceviz, protein kaynağı olan bakliyatlar ile çoğunun antioksidan etkisi olan meyve ve sebzelere bebeğinizin beslenmesinde öncelik tanıyın.


0-3 YAŞ ARASI ÇOK ÖNEMLİ!
• Bebeğinize 6. aydan sonra, demir bakımından zengin gıdalar verin. Kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler ve yumurta sarısı gibi...

• Ayrıca, bebeğinizi farklı tatlardaki meyve ve sebzelerle şaşırtın. Bu onun değişik besinlere alışmasını sağlar.

• Süt içme alışkanlığını oluşturmak için de bebeğinize farklı lezzetler sunulabilirsiniz. Sütün tahıl ve meyvelerle birlikte hazırlanmasıyla farklı tatlar yaratılabilir.

• Farklı meyveler, farklı “antioksidan” besinler, farklı vitamin ve mineraller içerir.
Şöyle ki:
o C vitamini dişetleri için gereklidir, demir emilimini hızlandırıp beynin gelişimini sağlar.
o Beta-karoten koruyucudur ve dokuların normal büyümesini, görme gücünü sağlayan A vitaminine çevrilir. Beta-karotenin en iyi kaynağı ise mangodur.
o Brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler B vitamini açısından zengindir.
o Farklı çeşitlerde ve renklerde meyve (ve sebze) tüketimi, farklı miktarlarda vitamin ve mineral alımı sağladığından önemlidir. Örneğin; 1 elma 100 gramda 4 mg. C vitamini içerirken, çilek tam on sekiz kat fazla C vitamini içerir!
o Günde 2-3 kez meyve tüketimi, kabızlığı önler ve sağlıklı bağırsak hareketleri bakımından önemlidir.

• Bebeğinize verdiğiniz sebzelerin çeşitliliği son derece önemlidir. Yapılan araştırmalara göre, bir hafta içerisinde verilen sebzelerin çeşitliliği, bebeğin yeni tanıştığı yiyecekleri kabul etme oranını yükseltiyor.

• Şekerin bebeğin sağlıklı gelişimine katkısı yok, sadece enerji kaynağı ve bebeğin ağzında tatlı bir lezzet bırakır.

• Fazla tuz, bebekler ve çocuklar için zararlı. 1 yaşını doldurmamış bebeklerin günde 1 gramdan fazla (400 mg sodyum); 1-6 yaş arası çocukların da günde 2 gramdan fazla (800 mg sodyum) tuz almamaları öneriliyor. Çünkü alınan tuz miktarının küçük bir oranda yükselmesi bile ileride tansiyon hastası olma riskini arttırıyor.

• Tahıllar, lif ve demir açısından zengin besinlerdir; özellikle C vitamini içeren meyvelerle alındığında demir emilimi artar. Bebeğe ilk başlanacak tahıl pirinç olmalı.

• Bebeğinize yemek pişirirken daha çok buharda haşlama ve fırında pişirme yöntemini tercih edin. Çünkü sulu pişirmelerde vitamin kayıpları oldukça yüksektir. Düdüklü tencerede pişirme süresi kısalır; bu sayede gıdaların besin değeri korunur.

• Bebeğinizin yemeklerine pişme işlemi bittikten sonra, sızma zeytinyağı veya mısırözü yağı koyun.

• Sebze ve meyveleri üzerinde kalmış olabilecek tarım ilaçlarına karşı, bebeğinize vermeden önce su dolu bir kapta bekletin ve soyarak verin.

• Bebeğiniz için pişirdiğiniz yemeği 2 günden fazla saklanmayın ve 1 kereden fazla ısıtmayın.

• Salam, sucuk gibi işlenmiş etler ve konserve gıdalar bebek beslenmesi için sağlıklı değildir. Tercih etmeyin.

DİĞER YAZILAR
- HER ÇOCUK YALANSIZ BÜYÜMEYİ HAK EDER!
- ANNE DUYGUDUR!..
- HAYIR DEMEYİ BİLİYOR MUSUNUZ?
- KEK YAPAR GİBİ ÇOCUK YAPAMAZSIN!
- MAHREMİYETE SAYGI!
- ÇOCUKLAR ÖLMESİN!
- ÇOCUĞUNUZDAN VAZGEÇMEYİN!
- ANNE BABAYI PAYLAŞMAK!
- SÜT DİŞİ, DEYİP GEÇMEYİN!
- Sadece 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'n değil... HER GÜNÜN KUTLU OLSUN KADIN!..
Copyright 2007-2018 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.