Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

KÜÇÜK YARAMAZI BURCUNDAN TANIYIN!

KÜÇÜK YARAMAZI BURCUNDAN TANIYIN!

Seçtiğimiz yöntem her ne olursa olsun, her gün kendimize, çocuklarımıza, hayata dair bir şeyler öğreniyoruz…Astroloji de bu yöntemlerden sadece biri… Çocuğunuzu keşfetmeye çalışırken, onun astrolojik haritasını da yabana atmamalısınız.


KOÇ
"Ben var ya ben, varım, ben buyum, istiyorum" şeklindeki sözler Koç burcunu tanımlayan sözlerdir… Uğurlu günü Salı, uğurlu sayısı 9, gezegeni Mars'tır.

Çocuğunuz Koç ise, hiç durmadan "Bu ne, bu ne?" diye sormasına şaşırmamalısınız. Tarzı, kısa yoldan öğrenmektir, amacına ulaşmaya çalışırken kestirmeden gider. Sabırsız ve acelecidir. Erkenden ayağa kalkıp, yürür. Buna rağmen deneyerek öğrenmeyi sever. İstekleri olmadığında hırçınlaşır ve yeri göğü inletir. Bitmeyen istekleri yerine getirilirse ondan mutlusu ve tatlısı yoktur. Ya ağlayarak ya da şirinlikler yaparak, etrafındakileri tavlar… Koç burcu çocuğunu küçük yaşlardan itibaren spora yönlendirmek yerinde olur, aksi taktirde enerjisini kavga ederek harcamak isteyecektir. Dahi çocuklar en fazla bu burçtan çıkar. Her işte ilk ve öncü olmayı sever. Koç burcunun baş bölgesi hassastır; baş ağrısı, ateş yükselmesi ve migrene sıkça rastlanabilir.

BOĞA
"Benim, ben buna sahibim, sahip olmak için beklerim" gibi sözler, Boğa burcunu anlatan sözlerdir. Uğurlu günü Cuma, uğurlu sayısı 6, gezegeni Venüs'tür.
İnatçı ve mücadeleci bir bebekken; kaprisli, dediğim dedik, isteklerini zorla yerine getirtmeye çalışan bir çocuk olur. Genelde sessiz ve sakin olarak tanımlansa da, sınırları zorlandığında feryadı basar. Oyuncaklarını ve evini sahiplenir. Israr ve tahakkümden hoşlanmaz. Bebekliğinden itibaren güçlü ve sağlıklı olan küçük Boğa'nın tek isteği sevgi ve şefkattir. Azarlayarak, eleştirerek ve hele de cezalandırarak onu terbiye edemezsiniz. Ayrıca Boğa çocuğu, bilmesi gereken her şeyi yeri ve sırası geldikçe öğrenir. O nedenle ona yeni şeyler öğretirken hırslı ve ısrarcı bir tutum sergilemeyin. Tam tersi yumuşak bir tutum izleyin. Boğa burcunun boyun ve ense bölgesi hassas olduğundan, boğaz ve kulakla ilgili sağlık sorunları görülebilir.

İKİZLER
"Bence, düşünüyorum, şüphe ediyorum, öyleyse araştıracağım, düşüneceğim" İkizler burcunun sözleridir. Uğurlu günü Çarşamba, uğurlu sayısı 6, gezegeni Merkür'dür. Astrolojinin Peter Pan'ı olarak tanımlanır ve bu burçtakiler asla büyümek istemezler. Bununla birlikte İkizler bebeği erkenden konuşmaya başlayacak ve hep hareket halindeki haliyle sizi şaşırtacaktır. Sanki bir değil, birden fazla çocuk doğurduğunuzu düşünebilirsiniz. Öylesine gürültülü, öylesine değişkendir ki, bağıra çağıra ağlarken aniden gülmeye başlayabilir. Üstelik, söylediğiniz her sözü, yaptığınız her hareketi anlar. Herkesi ilgiyle izler ve çabuk öğrenir. Okulda zekası ile ilgiyi kendine çeker, dersi derste öğrenenlerdendir. Yaramazdır ve kafasına estiğini yapmakta üstüne yoktur. Baskıya gelemez, azarlarsanız hemen küser, suçluysa şirinlikler yaparak kendisini affettirmeye çalışır. İkizler burcunun omuzları, kolları ve elleri hassastır. Bu bölgelerde ağrılar görülebilir.

YENGEÇ
"Hissediyorum, yine aşık oldum" Yengeç burcunu anlatan sözlerdir. Uğurlu günü Pazartesi, uğurlu sayısı 2, gezegeni Ay'dır. Her bebek gibi tatlı, şirin ama duygusal, söz dinlemez, anlaşılmaz ve alıngandır Yengeç bebeği… Hassas ve içlidir. Ona gereken ilgi ve şefkati gösterip, ilk günlerden itibaren güven ilişkisi kurarsanız ne ala… Aksi taktirde, küçük Yengeç'iniz içine kapanacak, ileride de insanlarla yakın ilişkiler kurmaktan çekinecek ve hırçınlaşacaktır. Çünkü Yengeçler ya hep, ya hiç duygusallığı ile hareket ederler. Ya birdenbire en yükseğe çıkmak ya da yerinden kıpırdamamak… Kızdığında veya küstüğünde, ona sevgiyle yaklaşarak, kucaklayıp, öperek, saçlarını okşayarak gönlünü alabilirsiniz. Aşırı yemeye başlamışsa, anlayın ki duygusal bir kırgınlık ya da tatminsizlik yaşamıştır. Abur cubur yemesine engel olmanız yerinde olur, çünkü Yengeç'in en hassas bölgesi midesidir. Alerji yapan yiyeceklerden de uzak durması gerekir, zira cildi hassastır, çabuk etkilenir.

ASLAN
"İstiyorum, yaratırım; geldim, gördüm, yendim; ben yöneteceğim" tipik Aslan burcu cümleleridir. Uğurlu günü Pazar, uğurlu sayısı 1 ve 4'tür. Gezegeni Güneş'tir. Küçük Aslan'ınız ateş parçası gibi bir bebektir, sanki içi güneşle dolmuş gibi. Hızlı, kavrayan, hareketli ve sıcacık… Sonrasında da sıcakkanlı, duygusal, özgüvenli, güçlü, enerjik ve atılgan bir çocuk… Dikkate alınmak onun için çok önemlidir ve ilgi odağı olmak için her şeyi yapar. Duygularını ve düşüncelerini anlatırken abartılı, hatta dramatiktir. Bir yanlışını söyleyecekseniz, bunu gururunu kırmadan başarmalısınız. Aslanlar yönetmeye çocukken ve ev halkından başlarlar. Büyüdüklerinde acımasız bir güç kullanıcısı haline gelmemeleri için küçük yaşlarda doğru ile yanlışı öğretmenize ihtiyaçları vardır. Ancak, baskı ve zorlamalar isyan etmesine neden olur. Okul hayatında genellikle başarılı ve liderdir. Güçlü bir zekaya sahip olduklarından kolay öğrenir ve başarılı olurlar. Aslan burcunun kalp ve sırt bölgesi hassastır.

BAŞAK
"Ben bu şekilde analiz ettim, ayrıştırıyorum, araştırıyorum" şeklindeki sözler Başak'ı tanımlar. Uğurlu günü Çarşamba, uğurlu sayısı 5, gezegeni Merkür'dür. Zeki bakışlı, hareketli bir bebektir; aynı zamanda da isteklerinin sonu olmayan dediğim dedik bir bebek… Büyüdükçe, utangaç ama meraklı bir çocuk olur. Uyumlu gibi gözükse de istekleri yerine gelmediğinde ya da hayal kırıklığı yaşadığında öfke seline kapılıp ortalığı birbirine katabilir. Ayrıca, mızmızlanmak ve mükemmelliyetçilik de Başak çocuğunun tipik özelliğidir. Detaycıdır ve hayatının belli bir düzende gitmesini ister. Yemek konusunda da çok seçicidir. Okul hayatında zekası ve merak duygusu sayesinde başarılı olur. Bebekliğinden itibaren kendi kendine yetebilen bir tip olmasına rağmen, sosyalleşmeyi ve paylaşmayı da sever. Başak burcunun sindirim ve merkezi sinir sistemi hassastır.

TERAZİ
"Dengeliyorum, bağdaştırıyorum, barıştırıyorum, barıştırırım ve tartarım" Terazi'yi ifade eden söylemlerdir. Uğurlu günü Cuma, uğurlu sayısı 6'dır. Gezegeni Venüs'tür. Biraz çekingen ve uyuşuk, fakat çok sevimli bir bebektir. Daha bebekken bile tehlikelerden uzak durur ve çok az ağlar. Yaramazlık onun uzağından bile geçmez, sevilmek için yaratılmıştır. Büyüdüğünde de akıllı, uslu, sevimli, alımlı, ilgi odağı bir çocuk olur. Kendisini geliştirebileceği her alana rahatça kanalize eder. Yetenekli ve iyimserdir; doğru yönlendirilirse çok başarılı olur. Üstelik, konuşmayı ve sosyalleşmeyi olduğu gibi paylaşmayı da çok sever. Estetik ve adalet, küçük Terazi için çok önemlidir. Çevresini güzelleştirmeye çalışır, eksiklik gördüğünde eleştirir. Adil olmadığına inandığı bir davranış karşısında, isyankar yanı ön plana çıkabilir; ya düzeltir ya da oradan uzaklaşır. Terazi burcunun böbrekleri ve bel bölgesi hassastır.

AKREP
Ben isterdim ki, şüpheleniyorum, inceliyorum" şeklindeki sözler Akrep burcunu anlatır. Uğurlu günü Salı, uğurlu sayısı 9, gezegeni Plüton'dur. Çalışkan, becerikli, başarılı, kararlı; ancak kaprisli, gizemli ve ilginç bir çocuktur. "Çocuğum laf dinlemiyor, bir köşeye çekilip kendi kendine düşünüyor, bildiğini okuyor gibi" cümleler Akrep ebeveynlerininindir. Çünkü Akrep, uçların insanıdır. Her an kendini aşmaya çalışır. Ve bu sırada da gel-gitler yaşar. Minicikken bile insanları yönlendirmeye bayılır ve çevresindeki enerjiyi emmesiyle tanınır. Ağlamaya başladığında nedenini tahmin etmek sizin için zordur, çünkü küçük Akrep'iniz gizeminden de ödün vermez. İktidar çatışmaları ise onunla kaçınılmazdır, çünkü çevresindeki herkesin kendi plan ve kurallarına uymasını bekler. Ne istediğini bilir ve bunu da açıkça ifade eder. Dilerse okulun en başarılı öğrencisi olur, ama istemezse onu yerinden bile kıpırdatamazsınız. Onunla anlamlı bir iletişim için, güvenini kazanmanız ve derin duygularını sezebilmeniz gerekir. Akrep burcunun üreme ve genital organları hassastır.

YAY
"Anlıyorum, inanıyorum, görüyorum, bana göre çok açık" Yay burcunun cümleleridir. Uğurlu günü Perşembe, uğurlu sayısı 3 ve gezegeni Jüpiter'dir. Bembeyaz karlara yansıyan güneş ışığı gibi cıvıl cıvıl ve göz alıcı bir bebektir. Yaramaz mı yaramaz, hareketli mi hareketli… Emeklemeye, hele de yürümeye başladığında onu dikkatle takip etmeniz ve koruma altına almanız gerekir. Çünkü keşfetmeyi sevdiğinden bulduğu her deliğe girmek isteyecektir. Büyüdüğünde de zeki ve yardımsever bir çocuk olur, onu görenler "cin gibi maşallah" demeden geçemezler. Arkadaş edinmeyi iyi bilir ve bir sürü de arkadaşı olur. İstediği engeli aşması hiç zor değildir. Ayrıca, küçük Yay'ınız bir sakin ve çekingen, bir hareketli ve öfkeli davranışlar sergileyebilir, sakın şaşırmayın. Çünkü o çift kişilik taşır. Ancak, asla gölgede kalmaz. Çalışkanlığıyla, yaramazlığıyla, hoş sohbetiyle mutlaka öne çıkar. Yay burcunun karaciğeri hassastır.

OĞLAK
"Ben kullanırım, yararlanıyorum, ihtiyacım var, tamamlarım, sorumluluğum var" şeklindeki sözler Oğlak burcunu iyi anlatır. Uğurlu günü Cumartesi, uğurlu sayısı 8 ve gezegeni Satürn'dür. Bebekken bile ciddidir, gülümsemesi belli belirsizdir. Sessiz, sakin, sanki bir şeyler söylemek istiyormuş da, hemen ardından vazgeçiyormuş, gibi tavırlar sergiler.
Oğlak bebeğinin doğduğu günden itibaren bir planı olur ve bu plana bağlı kalır. Disiplinli, metodik ve son derece düzenlidir. İnsanda büyümüş de küçülmüş hissi uyandırır. Macerayı sevmez. Dersini iyi anlayabilmek için yavaş yavaş ama sindirerek çalışır. Küçüklüğünden itibaren kendini önemli hisseder. Bu nedenle ona sorumluluk vermekten kaçınmayın. İşini her zaman sağlama almayı tercih eder ve yaptığı her işin hakkını verir. Fakat, bu arada kişiliklerini buluncaya kadar sakinliklerinin arkasında isyankar bir ruh taşıdıklarını da bilmelisiniz. Oğlak burcunun kemikleri ve cildi hassastır. KOVA
"Hiçbir şey bilmediğimi biliyorum, icat ediyorum, keşfediyorum" Kova burcunu en iyi tasvir eden sözlerdir. Uğurlu günü Pazar, uğurlu sayısı 4 ve gezegeni Uranüs'tür. Küçük Kova'nız zeki mi zekidir. Daha bebekken bir yerlerden atlayıp zıplamaya, kuytu köşelere saklanmaya bayılır. Ve iyi ya da kötü gördüğü her şeyi taklit etmek ister. Her şeyi erkenden ve farklı şekillerde algılayıp öğreneceği için, başkalarına öğretecek çok şeyi vardır. Ayrıca, öğrendiği her bilgiyi analiz etmek ister. Asi bir bebektir, beklenmedik davranışlar göstermesine ne kadar erken uyum sağlarsanız o kadar iyi olur. Pek belli etmese de dost canlısıdır; içine kapandığı dönemlerde kendi dünyasında yaratıcı fikirlerle meşguldür. "Daha çocuk, ne anlar ki" diye düşünmeden, onunla büyük insanla konuşur gibi iletişim kurmalısınız. Şefkatle ve bilinçle yaklaşmanız da, zaman zaman gel-gitler yaşayan güven duygusuna iyi gelecektir. Kova burcunun adaleleri ve dolaşım sistemi hassastır.

BALIK
"İnanıyorum, düşlüyorum, seziyorum, seviyorum" şeklindeki sözler Balık'ların ağzından dökülür. Uğurlu günü Perşembe, uğurlu sayısı 7 ve gezegeni Neptün'dür. Afacan, inatçı, zeki, sulu gözlü, gerektiğinde heybetli, kararsız, sezgisel, konuşkan, dik kafalı ve bağımsızdır. Ele avuca sığmayan, çabuk hastalanan, yerli yersiz ağlayıp arada bir gülen, arada hayallare dalan, değişken ruh halleri sergileyen ilginç bir bebektir. İçindeki sıkıntıyı dışarı atmaktansa, içine atmayı tercih eder. Feryat ederek ağlamak yerine sızlanır. Aile içindeki tartışmalardan çok kolay etkilenir, hatta bunları önceden sezer. Doğuştan hassas olan Küçük Balığınıza ilgi ve şefkati yoğun olarak vermeniz, onu mutlu eder. Büyüdüğünde de yoğun değişimler yaşamasına, standartlardan farklı bir kişilik çizmesine hazırlıklı olun. Bu tatlı ırmağın akmasına izin verin. Ona güvenirseniz, okul hayatında tahmin edemeyeceğiniz kadar başarılı olur. Balık burcunun ayakları ve sinir sistemi hassastır.

ASTROLOJİ BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.