Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

ŞUBAT AYINDA İKİ TUTULMA BİRDEN VAR!

ŞUBAT AYINDA İKİ TUTULMA BİRDEN VAR!

Şubat ayı tropikal Kova burcundaki enerji yoğunluğu ile başlıyor. Güneş’in yanı sıra, Kuzey Ay Düğümü, geri gitmekte olan Merkür ve Neptün bu birikimin içerisinde yer alıyorlar. Plüto, Jüpiter ve Venüs ise Oğlak burcunda bulunuyorlar. Süregelen sorunlarımıza çözümler arayacağımız bir aya giriyoruz.


Ekonomik sıkıntılar, geçmişte inşa ettiklerimizin bugünümüze etkileriyle yüz yüze kalacağımız durumlar (Satürn), beklenmeyeni getiren ani değişimler (Uranüs) ve içe yönelen zihnimizle (geri giden Merkür ) sessizlik ve inzivada gerçek düşüncelerimizi bulacağımız bir aydayız. Kova’daki stelyum (gezegen birikimi) bizi bu bilinç ve yeni bakış açılarıyla adım atarak davranışlarımızın sonuçlarını üstlenmeye çağırıyor.

Bu yıl iki Güneş, iki de Ay Tutulması deneyimleyeceğiz. Bunlardan ilki Kova burcunda Yeniay’da gerçekleşecek. 7 Şubat 2008’de Türkiye saati ile 05:55’de 17 derece 45 dakika ile Kova burcunda halkalı bir Güneş Tutulması yaşayacağız. Bu gökyüzü olayı, Antarktika ve Pasifik Okyanusu’nun güney sahillerinden izlenebilecek. (Özellikle Avustralya’da Melbourne, Sydney, Canberra gibi şehirler, Fiji, Okland ve Yeni Zelanda’da) Tutulma sırasında tropikal Kova burcundaki stelyuma Ay da eklenmiş olacak. Yeniay’da oluşan bu tutulma aslında bir şeylerin zamanının geldiğini gösteren bir saat gibi işlev görür ve yeni başlangıçlara işaret eder. Ancak, Neptünyen etkiyle geçmişi olduğundan daha iyi, idealize edilmiş bir şekilde hatırlayıp özlem duymak veya korku nedeniyle harekete geçememek de söz konusu olabilir.  Kişisel haritalarımızda tutulma hangi yaşam alanına düşüyor ve hangi gezegenlerle etkileşim halinde oluyorsa orada etkilerini yaşayacağız demektir.

VENÜS’ÜN VAADETTİKLERİ
17 Şubat’ta 18:23 itibariyle Venüs de Kova burcuna girerek buradaki gezegen birikiminin bir parçası olacak. Venüs, değer sistemimiz, sevgi, uyum, işbirliği ve barışın temsilcisidir. Kova’da ise sahiplenici olmayan, herkesin kendi yolunu izlemesine olanak veren bir yapıda çalışır. Özgürlüğü değerli bulma, ilişkilerde özgürlük ihtiyacı, eşit haklara değer vermek gibi temaların yanı sıra, kayıtsızlık, mesafeli yakınlıklar, ilişkilerde taahhüt problemi gibi konular görülebilir. İçinde bireyliğin yok olmadığı ve kendimize özgü yönleri sağlıklı bir şekilde ifade edebileceğimiz bir ilişki tarzı ihtiyacında olabiliriz.  Öte yandan, bağımsız tavırlarıyla bizim özgürlüğümüzü engelleyen kişilerden rahatsızlık duymamız da söz konusu.

Merkür geri gidiş süresi boyunca burç değiştirmeyecek, yalnızca Kova burcunda olacak. O nedenle bu enerjinin temsil ettiklerini doğru bir biçimde algılamamız mümkün. Hiç düşünülmemiş olanı düşünme, globalleşen dünyanın üzerimizdeki etkilerini hissetme fırsatımız var. 19 Şubat saat 04:58’de ileri hareket etmeye başladığında ise, eski kalıplaşmış düşünce sistemlerimizden özgürleşerek, korkusuzca yeni bakış açılarımızı ortaya koyabiliriz.

BALIK SINIRLARIN ÇÖZÜLDÜĞÜ BURÇTUR
Merkür’ün düzelmesinin hemen ardından Güneş kolektif bilinçdışı ile ilintili Balık burcuna girecek. Balık su gruplarından, değişken, dişil özellikte bir burç. Neptün ve Jüpiter tarafından yönetiliyor. Balık burcu vücutta ayakları temsil ediyor, metali ise platin. Burçlar kuşağının son burcu olan Balık, geleneksel adı ile sıkıntı, sorun evi olan 12. evi yönetir. On ikinci ev, aslında daha yüksek bir birliğe kendimizi bırakarak bütünlendiğimiz, ruhsal ve duygusal düzeyde öğrenme alanımızdır. Burada kendi iç dünyamıza çekilerek daha büyük bir bütünle olan parçamızı hissedebilir, yalnız ve savunma mekanizmalarımız olmadan sergilediğimiz yönlerimizin farkına varabiliriz. Bilinçaltından dışarı çıkmaya çalışan konuları göz ardı ettiğimizde adeta gizli düşmanlarımız gibi çalışırlar. Biz korkup kaçtıkça veya onları yok saydıkça üstümüze gelirler. Ya hastalanıp bir yere kendimizi kapatır veya bilinçaltındaki korkularımızla yüzleşme durumunda kalabiliriz. On ikinci ev, içimizdeki huzuru bulduğumuz yerdir. Bir sıkıntı veya sorunla karşılaştığımızda bulduğumuz kaçış yollarının ipuçları buradaki enerjilerde saklıdır. Balık burcu ve12. ev, spiritüellik ile ilişkilendirilir. Tanrı tıpkı bir neymişiz gibi nefesini burada bize üfler. Bizim onun istediği sesi çıkartabilmemiz için içimizin boş olması gerekir.

Astrolojide spriti (tin) Güneş gösterir. Glifin de sonsuzluğu işaret eden bir daire, ortasında ise onun dünyada tezahür edişini gösteren ve bizi biz yapan nokta bulunur. Balık sınırların çözüldüğü burçtur. Okyanusa düşerken bir damla halindeyken, suya karıştığında çözülüp bütünün bir parçası olduğumuz alandır. Balık burcu insanları en büyük sorunu da yine bu sınırsızlıkta, etkilenmekte ve eriyip çözülmekte yaşar. Hangisi kendi isteği, hangisi karşı tarafın arzusu karışabilir. Kendi istekleri ve duyguları ile diğerlerininkiler arasına gereken sınırı mutlaka çizmelidir. Başkasının ihtiyaçlarını gidermek için kurtarıcı olmaya soyunurken kendisi kurban durumuna düşebilir. Nazik, düşünceli, özverili, başkalarının duygu ve gereksinimlerine karşı oldukça duyarlıdır. Başkalarına bu kadar duyarlı olmak kendi isteklerini geri plana atmasına neden olabilir. Ruh hali içinde bulunduğu ortamları adeta bir sünger gibi emdiğinden, değişkendir. Çok neşeli ve coşkunken, umutsuzluğa düşebilir. Duygusal açıdan zedelenmemek için kendisini incitecek kişilere veya olaylara ilgisiz kalma eğiliminde olabilir. Oysa katı olmaya çalıştıkça daha da mutsuzlaşır. Kendisine acır, kendisini ve etrafını suçlamaya başlar. Balık burcu kaçışları temsil eder. Yapması gerekenleri yapmaktan kaçtığında, bağımlılık yaratan herhangi bir şeye (televizyon, bilgisayar, hayal dünyası, uyku, alkol vb. ) veya bir kimseye yönelebilir. Sorunu çözmek yerine, kendi kendine düzelmesini ummakla yetinebilir. Yaratıcı, esinlerle dolu, sanatsal yönlerini müzik, dans gibi uğraşılarla ortaya çıkarmak aradığı iç huzurunu bulmasına yardımcı olabilecektir.

AY TUTULMASI YAŞAYACAĞIZ
21 Şubat’ta Türkiye saati ile 05:26’da, 01 derece 50 dakika ile Başak burcunda, Dolunay’da bir Tam Ay Tutulması yaşanacak. Bu, Balık-Başak aksındaki son tutulma olacak. Bir buçuk yıldan bu yana önyargılı ve kendi düzenimizi dayatan tutumlarımızı, suçlayıcı yaklaşımlarımızı, aşırı eleştiren yönlerimizi değiştirmek için uğraştık. Artık daha kabullenici ve şefkatli olmayı öğrenmiş olmamız gerekiyor. Bundan sonra tüm tutulmalar Aslan-Kova aksında gerçekleşecek. Kişisellik ve önemsenme ile insanlığı ileriye götüren, özgürlük, eşitlik, kardeşlik temaları ve başkaldırı konuları gündeme gelecek. Güneş’in Balık’ta, Ay’ın ise Başak’ta olduğu bu Tam Ay tutulmasına Satürn kavuşum yapıyor olacak. Ulusların yönetimleri, yapıları ve düzenleri gibi konularda değişiklik beklenebilir. Ev, emlak ve aile ilgili konular, duygusal ihtiyaçlarımız gündeme gelebilir. Güney ve Kuzey Amerika’dan izlenebilen Tam Ay Tutulması, bazı Doğu Avrupa ülkeleri ile Afrika’nın bir bölümünde gözlenebilecek. 

ASTROLOJİ BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.